RYAN HOLIDAY: Prekážka je cesta, 2019

„Našou prvoradou úlohou v živote je rozlišovať dve kategórie: vonkajšie okolnosti, ktoré nemôžeme ovplyvniť, a svoje rozhodnutia, ktoré vzhľadom na ne urobíme. Kde nájdeme dobro a zlo? V sebe a v tom, čo si zvolíme. Epiktétos (str. 36)

Autor brilantným spôsobom aj v tejto svojej knihe upozorňuje na mimoriadne aktuálny problém súčasnej doby – schopnosť prekonávať prekážky, prekonávaním sa nadobúdať vnútornú silu a rásť. Prekonávanie sa je ako sval, ktorý treba neustále trénovať, aby neochabol a nezdegeneroval. Knihy Holidaya by som zaradila k povinnému čítaniu mladých ľudí, ktorí práve naopak, zameriavajú svoj život na užívanie, vyhľadávanie pôžitkov konzumného a materialistického spôsobu života, čo napokon vedie k lenivosti, zbabelosti a pasivite. Množstvo príkladov z minulosti, ktoré autor názorne predkladá, môžu motivovať k zmene spôsobu života a dokazujú, že staré, časom preverené pravdy sú aktuálne aj dnes.

„Úlohou človeka je nahliadnuť hlboko do svojej duše, snažiť sa urobiť svet lepším a pamätať pritom na to, že výsledky tohto úsilia sú večné.“ L. Percy (str. 131)

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=595979&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

Ryan Holiday: Ego je nepriateľ, 2020

„Pyšný človek sa na veci a ľudí pozerá vždy zvrchu a keď sa dívate nadol, nemôžete vidieť to, čo je nad vami.“ (C. S. Lewis)

Holiday – postmoderný Sokrates radí, ako zvládnuť svojho najväčšieho protivníka – ego. Knihu rozdelil na tri časti: Úsilie, Úspech a Neúspech. Množstvo konkrétnych príkladov zo života, myšlienok, osudov osobností názorne ilustruje negatívny vplyv ega na ľudský život a motivuje čitateľa k pokore. Snaží sa nás naučiť, aby sme boli skromní vo svojich ambíciách, vďační za svoje úspechy a odolní v prípade neúspechov.

„Pokorný človek neprestajne pozoruje a počúva a vďaka tomu sa zlepšuje. Nenamýšľa si, že už vie, ako na to… Ak sa prestanete učiť, akoby ste zomreli.“ (str. 71)

(Nájdete na https://www.martinus.sk/?uItem=780877&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

Ryan Holiday: Kľúčom je pokoj, 2021

Holiday – postmoderný Sokrates plachtí myšlienkami a osudmi historických osobností, filozofov, politikov, športovcov… brilantným, očarujúcim spôsobom, ktorý zanecháva v čitateľovi nielen pamäťovú stopu, ale aj túžbu uskutočniť ich. Sú zdrojom inšpirácie aj nevyčerpateľnej sily a je potrebné ich premýšľať znovu a nanovo. Autorove jasné, priezračné, zrozumiteľné slová pôsobia ako pevný bod v dnešnom chaotickom svete. Určite si prečítam všetky ďalšie knihy, ktoré napísal.

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=1035365&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

Stephen R. Covey: 7 návykov skutočne efektívnych ľudí, 2015

Táto knuha je pre mňa veľkým objavom, naučila ma investovať viac času a energie do 2. kvadrantu, ktorý je z dlhodobého hľadiska prínosnejší. Množstvo múdrych rád a myšlienok som okamžite začala praktizovať, a to sa hneď začalo odrážať v skvalitňovaní každodenného prežívania. Ide o celoživotný proces, cestu, na ktorej môžeme neustále napredovať a zjednocovať sa v harmonickej synergii.

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=1393057&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

DR. Stuart Farrimond: Veda života. 219 dôvodov na prehodnotenie každodennej rutiny, 2022

Túto knihu mi pomohli vytvoriť desiatky špecialistov a odborníkov z celého sveta, zastupujúci najmodernejšiu vedu a výskum… Počas písania tejto knihy som podstúpil operáciu, rádioterapiu a chemoterapiu s diagnózou agresívna rakovina mozgu. Práve vďaka oddanej láske a podpore rodiny a priateľov som sa naučil milovať život. Písanie tejto knihy mi pomohlo žiť život naplno. Dúfam, že jej prečítanie vám pomôže žiť naplno aj ten váš. (s. 9)

Prevratná spleť otázok a odpovedí, ktorou nás autor sprevádza od rána až po noc, provokuje zvedavosť, zabáva i podnecuje k zamysleniu a prehodnoteniu zaužívaných zvykov, ktoré sa stali našou rutinou. Množstvo faktov, štatistík, prehľadných grafov a tabuliek, jasných argumentov robí z knihy poučný manuál na radikálne zmeny vedúce k dokonalému životu. Text je ľahký, okamžite sa dostane pod kožu a zapamätá sa. Vrelo odporúčam prečítať knihu každému, kto má úctu k životu, ktorý chce robiť lepším a krajším každý deň.

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=1436759&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

Jill Bolte Taylor: Ako používať celý mozog, 2021

„Sme cítiace stvorenia, ktoré myslia, nie mysliace tvory, ktoré cítia.“ (s. 129)

„Máme moc a čas rozhodnúť sa, kým a akí chceme byť“ (s. 7)

Neurovedkyňa J. B. Taylor po získaní doktorátu v Indiane odišla do Bostonu, kde , strávila 2 roky na oddelení neurovedy. Ďalšie 4 roky strávila na harvardskom oddelení psychiatrie. Vo veku 36 rokov sa stala najmladším človekom, ktorý bol kedy zvolený do správnej rady Národnej aliancie pre duševné choroby. Na vrchole života – 10.12.1996 arteriovenózna malformácia explodovala v ľavej hemisfére jej mozgu a v priebehu 4 hodín sledovala, ako sa jej mozgové funkcie jedna po druhej vypínajú. Ako sa ukázalo, narodila sa s vrodenou neurologickou poruchou mozgu, o ktorej nevedela. Bolo pre ňu – ako neurologičku fascinujúce sledovať, ako sa jej mozog rozpadáva. Trvalo 8 rokov, kým sa jej telo zotavilo. Jej životopis s názvom Môj okamih precitnutia. Osobná cesta vedca do hlbín mozgu sa stal bestsellerom časopisu New York Times. V roku 2008 prednášala na konferencii TED a dostala sa medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete.

Inšpirujúce svedectvo o uzdravujúcich schopnostiach mozgu podáva autorka, ktorá sprevádza čitateľa štyrmi „izbami“, v ktorých sa skrývajú štyri osobnosti nášho ja. Pre každú si vymyslela vlastné meno, predstavila ich v rôznych situáciách – veľmi názorne a trefne ich opísala, myslím, že každý sa v nich nájde.

Najzaujímavejšia bola pre mňa osobnosť č.4 v pravej mozgovej hemisfére: Ak niečo nie je merateľné alebo ak nie je možné replikovať experimentálne výsledky, náš ľavý mozog sa často rozhodne poprieť jeho existenciu alebo jeho hodnotu úplne negovať. Táto priepasť medzi tým, čo môžeme študovať vo vedomej oblasti nášho mozgu a tým, čo nie je merateľné ani replikovateľné v oblasti nášho vedomia pravého mozgu, vyžaduje, aby sme urobili veľký skok vo viere, ak chceme, aby to naša myseľ pochopila. (s. 136)

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=1459691&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

Dr. S. Gupta: Zachovajte si bystrosť, 2022

Čo z vás robí vás?

„Ľudský mozog je najzložitejší známy objekt vo vesmíre – teda známy sebe samému.“ (E. O. Wilson)

Čo je mozog? Ako funguje? Kde sa nachádza naša osobnosť, duša, vedomie?… Možno čitateľ nedostane všetky odpovede na otázky, ktoré autor nastoľuje, no určite sa utvrdí v pocite krehkosti a nadobudne motiváciu posilňovať najnenápadnejší ale zároveň najplastickejší sval v tele, ktorý má zároveň najväčší a najzásadnejší vplyv na všetko ostatné.

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=1306337&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

J. Markoš: Sila rozumu v bláznivej dobe, 2019

„Píše sa rok 2012… V malej internetovej herni sedí približne desiatka hráčov, mnohí z nich si predplatili pobyt v nej na niekoľko dní. Vstupuje 23-ročný inžinier Čchen Jún-Jú a zaplatí za 23 hodín hodín online hrania. Po desiatich hodinách strávených vo svete World of Warcraft umiera. Hlava mu klesne na prsia a ruky ostanú spočívať na klávesnici.

Jeho smrť vôbec nikto nespozoruje. Na konci jeho predplateného času, o trinásť hodín neskôr, ho príde zobudiť zamestnanec kaviarne. Až on si všimne, že mladý muž je mŕtvy, a privolá políciu. Viacerí hráči zistia, že sa deje niečo nezvyčajné, až v okamihu, keď muži zákona oblepujú herňu policajnou páskou… Niektorí hráči ani v tomto okamihu neopustili počítače. Pokračovali v hraní, až pokým ich policajti nevyviedli.“ (str. 17)

Ján Markoš, lektor kritického myslenia a šachový veľmajster, otvára azda najaktuálnejšie problémy dnešnej doby, kedy je sila rozumu nevyhnutná. Ak sa chceme orientovať v internetovej divočine a prežiť bez ujmy (hlavne duševnej), v psychickom zdraví, v harmonických vzťahoch, so spoločenským nadhľadom a triezvym úsudkom na politiku a veci verejné…, teda ako zdravá konzistentná osobnosť, je nevyhnutné nielen zobrať jeho rady na vedomie, ale neustále sa nimi riadiť.

Kniha Sila rozumu v bláznivej dobe, ktorá sa stala bestsellerom Denníka N, je napísaná nie sucho, ale veľmi pútavo a živo, je plná konkrétnych a názorných príkladov zo života, ktoré nás niekedy udivujú svojou bizarnosťou, a vytvárajú ilúziu magického realizmu. Možno práve preto je čas uvedomiť si, že „internet je ako stoka“ (str. 89), z ktorej by sme mali slobodne vystúpiť a svoj zrak zamerať na skutočnú realitu, v ktorej môžeme nájsť svoje autentické šťastie.

Anežka Richtariková

https://www.artforum.sk/katalog/127476/sila-rozumu-v-blaznivej-dobe

Satchin Panda, PhD: Cirkadiánny kód, 2022

Mimoriadne poučná kniha v dnešnej dobe. Autor oživuje užitočné fakty pútavými príkladmi zo života. Kniha je napísaná s ľahkosťou a nadhľadom, prečítala som ju akoby na jeden dych a najdôležitejšie rady som začala aplikovať okamžite do svojich každodenných návykov. Ich efekt pocítite hneď, ako to vyskúšate. 

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=1432983&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)