Philipp Dettmer: Imunita, 2022

Jasne, názorne, zrozumiteľne a pútavo opísané dobrodružstvo fungovania/nefungovania imunitného systému. V dnešnej dobe mimoriadne aktuálne informácie, ktoré môžu zvedavému laikovi pomôcť pochopiť – aspoň sčasti fungovanie zložitého, inteligentného a dokonalého procesu našej imunity. Všetko je doplnené úžasnými obrázkami, ktoré pomáhajú vstúpiť našej mysli do nepredstaviteľného pestrého spektra komponentov, ktoré sa podieľajú na tomto procese od napadnutia organizmu až po záverečné vyladenie imunitného systému. Osvetový/osvietený význam majú hlavne informácie o očkovaní a kolektívnej imunite, nielen v súvislosti s covidom, ale aj osýpkami a inými chorobami, ktoré vďaka hoaxerom zažívajú renesanciu a ohrozujú krehkú rovnováhu doterajšieho stavu ľudskej imunity. Odporúčam to ako povinné čítanie v školách 🙂

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=1433331&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

Gabriel García Márquez: Spoveď stroskotanca, 2004

Jednoduchý opis zápasu stroskotanca, ktorý prežije 10 dní na mori, je úchvatným obrazom sily ľudského ducha. Telo je slabé, je iba škrupinkou, smietkou unášanou  živlom prírody. Avšak duch, poháňaný silou viery a nádeje, prekoná čokoľvek – smäd, hlad, bolesť, utrpenie… Motív hodiniek, akoby refrén, ktorý neustále udáva rytmus textu, zároveň vytvára silný kontrast, až paradox – na jednej strane vrhajúci hrdinu do presne vymedzeného (až reportážne napätého) časopriestorového ukotvenia, a na druhej strane do neurčitého, večného, osudového, neuchopiteľného, snového, mýtického miesta na mori. Myslím, že to miesto má v sebe každý z nás. Je to substancia, esencia života, ktorá preniká z Márquezových príbehov a umožňuje nám, znovuobjaviť ju.

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=18344&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

Gabriel García Marquez: Plukovníkovi nemá kto napísať, Odeon 2004

Krásne, rytmické, zahmlené, hlboko ľudské, silné svedectvo o múdrosti života. Symbol kohúta, ktorý sprevádza komunitu aj jednotlivca, je niečo, prečo sa oplatí obetovať, niečo, čo dokáže pretrvať navzdory prekážkam a nemilosti osudu. Absurdita, v ktorej plukovník uviazol, je všade okolo nás – v konzumnom, byrokratickom svete. Hoci sa z nej nedá zdánlivo vymaniť, je možné zmeniť optiku nazerania – do vnútra – intimity bratskej lásky a porozumenia, ktoré prekoná všetko utrpenie. Dôkazom sú nočné rozhovory plukovníka a jeho ženy, ich odvaha nevzdať sa, ale zápasiť, aj keď nevedia, čo budú jesť. Dokonalý prírodný motív kohúta nie je iba nositeľom nádeje, ale aj spôsobu čakania na to, čo príde.

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=16421&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

RYAN HOLIDAY: Prekážka je cesta, 2019

„Našou prvoradou úlohou v živote je rozlišovať dve kategórie: vonkajšie okolnosti, ktoré nemôžeme ovplyvniť, a svoje rozhodnutia, ktoré vzhľadom na ne urobíme. Kde nájdeme dobro a zlo? V sebe a v tom, čo si zvolíme. Epiktétos (str. 36)

Autor brilantným spôsobom aj v tejto svojej knihe upozorňuje na mimoriadne aktuálny problém súčasnej doby – schopnosť prekonávať prekážky, prekonávaním sa nadobúdať vnútornú silu a rásť. Prekonávanie sa je ako sval, ktorý treba neustále trénovať, aby neochabol a nezdegeneroval. Knihy Holidaya by som zaradila k povinnému čítaniu mladých ľudí, ktorí práve naopak, zameriavajú svoj život na užívanie, vyhľadávanie pôžitkov konzumného a materialistického spôsobu života, čo napokon vedie k lenivosti, zbabelosti a pasivite. Množstvo príkladov z minulosti, ktoré autor názorne predkladá, môžu motivovať k zmene spôsobu života a dokazujú, že staré, časom preverené pravdy sú aktuálne aj dnes.

„Úlohou človeka je nahliadnuť hlboko do svojej duše, snažiť sa urobiť svet lepším a pamätať pritom na to, že výsledky tohto úsilia sú večné.“ L. Percy (str. 131)

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=595979&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

Ryan Holiday: Ego je nepriateľ, 2020

„Pyšný človek sa na veci a ľudí pozerá vždy zvrchu a keď sa dívate nadol, nemôžete vidieť to, čo je nad vami.“ (C. S. Lewis)

Holiday – postmoderný Sokrates radí, ako zvládnuť svojho najväčšieho protivníka – ego. Knihu rozdelil na tri časti: Úsilie, Úspech a Neúspech. Množstvo konkrétnych príkladov zo života, myšlienok, osudov osobností názorne ilustruje negatívny vplyv ega na ľudský život a motivuje čitateľa k pokore. Snaží sa nás naučiť, aby sme boli skromní vo svojich ambíciách, vďační za svoje úspechy a odolní v prípade neúspechov.

„Pokorný človek neprestajne pozoruje a počúva a vďaka tomu sa zlepšuje. Nenamýšľa si, že už vie, ako na to… Ak sa prestanete učiť, akoby ste zomreli.“ (str. 71)

(Nájdete na https://www.martinus.sk/?uItem=780877&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

Ryan Holiday: Kľúčom je pokoj, 2021

Holiday – postmoderný Sokrates plachtí myšlienkami a osudmi historických osobností, filozofov, politikov, športovcov… brilantným, očarujúcim spôsobom, ktorý zanecháva v čitateľovi nielen pamäťovú stopu, ale aj túžbu uskutočniť ich. Sú zdrojom inšpirácie aj nevyčerpateľnej sily a je potrebné ich premýšľať znovu a nanovo. Autorove jasné, priezračné, zrozumiteľné slová pôsobia ako pevný bod v dnešnom chaotickom svete. Určite si prečítam všetky ďalšie knihy, ktoré napísal.

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=1035365&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

Stephen R. Covey: 7 návykov skutočne efektívnych ľudí, 2015

Táto knuha je pre mňa veľkým objavom, naučila ma investovať viac času a energie do 2. kvadrantu, ktorý je z dlhodobého hľadiska prínosnejší. Množstvo múdrych rád a myšlienok som okamžite začala praktizovať, a to sa hneď začalo odrážať v skvalitňovaní každodenného prežívania. Ide o celoživotný proces, cestu, na ktorej môžeme neustále napredovať a zjednocovať sa v harmonickej synergii.

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=1393057&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

DR. Stuart Farrimond: Veda života. 219 dôvodov na prehodnotenie každodennej rutiny, 2022

Túto knihu mi pomohli vytvoriť desiatky špecialistov a odborníkov z celého sveta, zastupujúci najmodernejšiu vedu a výskum… Počas písania tejto knihy som podstúpil operáciu, rádioterapiu a chemoterapiu s diagnózou agresívna rakovina mozgu. Práve vďaka oddanej láske a podpore rodiny a priateľov som sa naučil milovať život. Písanie tejto knihy mi pomohlo žiť život naplno. Dúfam, že jej prečítanie vám pomôže žiť naplno aj ten váš. (s. 9)

Prevratná spleť otázok a odpovedí, ktorou nás autor sprevádza od rána až po noc, provokuje zvedavosť, zabáva i podnecuje k zamysleniu a prehodnoteniu zaužívaných zvykov, ktoré sa stali našou rutinou. Množstvo faktov, štatistík, prehľadných grafov a tabuliek, jasných argumentov robí z knihy poučný manuál na radikálne zmeny vedúce k dokonalému životu. Text je ľahký, okamžite sa dostane pod kožu a zapamätá sa. Vrelo odporúčam prečítať knihu každému, kto má úctu k životu, ktorý chce robiť lepším a krajším každý deň.

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=1436759&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

Jill Bolte Taylor: Ako používať celý mozog, 2021

„Sme cítiace stvorenia, ktoré myslia, nie mysliace tvory, ktoré cítia.“ (s. 129)

„Máme moc a čas rozhodnúť sa, kým a akí chceme byť“ (s. 7)

Neurovedkyňa J. B. Taylor po získaní doktorátu v Indiane odišla do Bostonu, kde , strávila 2 roky na oddelení neurovedy. Ďalšie 4 roky strávila na harvardskom oddelení psychiatrie. Vo veku 36 rokov sa stala najmladším človekom, ktorý bol kedy zvolený do správnej rady Národnej aliancie pre duševné choroby. Na vrchole života – 10.12.1996 arteriovenózna malformácia explodovala v ľavej hemisfére jej mozgu a v priebehu 4 hodín sledovala, ako sa jej mozgové funkcie jedna po druhej vypínajú. Ako sa ukázalo, narodila sa s vrodenou neurologickou poruchou mozgu, o ktorej nevedela. Bolo pre ňu – ako neurologičku fascinujúce sledovať, ako sa jej mozog rozpadáva. Trvalo 8 rokov, kým sa jej telo zotavilo. Jej životopis s názvom Môj okamih precitnutia. Osobná cesta vedca do hlbín mozgu sa stal bestsellerom časopisu New York Times. V roku 2008 prednášala na konferencii TED a dostala sa medzi 100 najvplyvnejších ľudí na svete.

Inšpirujúce svedectvo o uzdravujúcich schopnostiach mozgu podáva autorka, ktorá sprevádza čitateľa štyrmi „izbami“, v ktorých sa skrývajú štyri osobnosti nášho ja. Pre každú si vymyslela vlastné meno, predstavila ich v rôznych situáciách – veľmi názorne a trefne ich opísala, myslím, že každý sa v nich nájde.

Najzaujímavejšia bola pre mňa osobnosť č.4 v pravej mozgovej hemisfére: Ak niečo nie je merateľné alebo ak nie je možné replikovať experimentálne výsledky, náš ľavý mozog sa často rozhodne poprieť jeho existenciu alebo jeho hodnotu úplne negovať. Táto priepasť medzi tým, čo môžeme študovať vo vedomej oblasti nášho mozgu a tým, čo nie je merateľné ani replikovateľné v oblasti nášho vedomia pravého mozgu, vyžaduje, aby sme urobili veľký skok vo viere, ak chceme, aby to naša myseľ pochopila. (s. 136)

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=1459691&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)

Dr. S. Gupta: Zachovajte si bystrosť, 2022

Čo z vás robí vás?

„Ľudský mozog je najzložitejší známy objekt vo vesmíre – teda známy sebe samému.“ (E. O. Wilson)

Čo je mozog? Ako funguje? Kde sa nachádza naša osobnosť, duša, vedomie?… Možno čitateľ nedostane všetky odpovede na otázky, ktoré autor nastoľuje, no určite sa utvrdí v pocite krehkosti a nadobudne motiváciu posilňovať najnenápadnejší ale zároveň najplastickejší sval v tele, ktorý má zároveň najväčší a najzásadnejší vplyv na všetko ostatné.

(Nájdete na: https://www.martinus.sk/?uItem=1306337&z=XH68YF&utm_source=z%3DXH68YF&utm_medium=url&utm_campaign=partner)