Rozhovor s Vilom Ďurašom o stretnutí s Jánom Budajom – ministrom životného prostredia

V komunizme stíhaný, za Mečiara očierňovaný, aktuálne známy vďaka ministerstvu a odvahe bojovať za spravodlivosť. To je Ján Budaj. Veľká osobnosť slovenských dejín a politiky. Naša škola s ním vďaka projektu Erasmus mohla prežiť nádherné chvíle. Aj o tomto sa dnes budem rozprávať so žiakom 2.BA, politickým aktivistom a hlavným aktérom rozhovoru s pánom ministrom, Viliamom Dominikom Ďurašom. 

Vilo, hneď na úvod, mohol by si sa našim čitateľom predstaviť? 

Samozrejme, ako si už spomenul, navštevujem 2.BA triedu na našom gymku, mám 17, som single (smiech) a snažím sa aktívne venovať politike, a verejnému životu. 

Stručné a výstižné ako vždy. Mohol by si nám povedať,  ako sa ti podarilo uskutočniť takú významnú udalosť, akou je rozhovor so súčasným ministrom ŽP? 

Bolo to veľmi náročné. Po takmer roku dohôd s ministerstvom a takmer mesačnej príprave sa nám podaril rozhovor, ktorý z plánovanej hodiny trval takmer dve. Mnohí si predstavujú, že stačí vziať kameru a ísť. Vôbec to tak nie je. 

Aký bol začiatok? Mal si možno trému a stres? 

Pri takýchto diskusiách je dôležité udržať chladnú hlavu. Nie je to vždy ľahké. Keď som prvýkrát stál v divadle na javisku, triasli sa mi nohy. Ale potom som si predstavil, ako by vyzerali oni, ak by tam stáli, zasmial som sa a začal. 

Aké to bolo teda v úvode rozhovoru? 

Bolo to zaujímavé. Prišli sme na ministerstvo ŽP. Pán minister mal v daný deň online príhovor na Environmentálnom zhromaždení OSN. Museli sme ho teda 20 minút čakať. Následne prišiel. Prvých 15 minút bolo pre mňa stresujúcich. Všetci boli napätí. Ale keď sa pán minister rozrozprával, bolo jasné, že to dopadne skvele. 

O čom pán minister rozprával najviac? 

Veľa  sme  preberali  obdobie komunizmu, ako sa vtedy žilo, a čo si musel zažiť na vlastnej koži. Taktiež sme aktívne diskutovali o nežnej revolúcii, obzvlášť o udalostiach pred ňou a po nej. 

Bola nejaká vtipná resp.  zaujímavá časť rozhovoru?  

Takýchto miest bolo viacero. Pán minister mal zaujímavý  názor na popredných predstaviteľov Nežnej revolúcie, či na verejnoprávnu televíziu.  

Kedy sa môžeme tešiť na sprístupnený rozhovor pre našich čitateľov?  

Momentálne sa pracuje na zostrihaní a úprave takmer 2 hodinového materiálu. Veríme, že to v najbližšom období vyjde.  

Je niečo, čo by si chcel povedať na záver?  

Chcem sa veľmi pekne poďakovať pani učiteľke Butkovičovej, ktorá nás sprevádzala a korigovala. Taktiež veľká vďaka patrí Natanovi a Danovi z 3.BA. Obaja natočili skvelé zábery. No a na záver mi neostáva nič iné, než povedať: „Verte si a choďte si za svojimi snami, všetko sa dá, ak sa chce!“ 

Adam Danko