Juniáles

Záhrada Gymnázia sv. Moniky v Prešove sa v predvečer odovzdávania vysvedčení zaplnila študentmi, absolventmi a učiteľmi školy, ktorí spolu malým festivalom oslávili uplynulý rok.

Študenti združení v Školskom parlamente v spolupráci s vedením školy a učiteľmi po pandemickej prestávke znova zorganizovali v podmienkach školy juniáles. Tento malý festival bol vyvrcholením celoročnej práce Žiackej školskej rady, ktorá sa v súvislosti so zmenou zákona počas roka zmenila na Školský parlament. Poslaním tohto spoločenstva študentov je spríjemňovať život na našej škole, okrem iného aj rôznymi voľnočasovými aktivitami. Koncoročný juniáles bol tento rok asi najväčšou z nich.

Pódium umiestnené v zrekonštruovanej školskej záhrade hostilo hudobné vystúpenia našich študentov. Záhradou sa ozývala prevažne populárna hudba, s ktorou vystúpila Ivana Koreňová so svojou sestrou Danielou, Alžbeta Fečiková, ktorú na klavíri sprevádzal Damián Piroh, skupina kráľa Dávida zložená zo študentov prvého ročníka a tiež Tereza Prihatná s klavírnym sprievodom Damiána Piroha a s husľovým sprievodom Daniela Dzurovčina. Daniel vystúpil aj s vlastnou tvorbou, gospelovou piesňou. Zazneli aj folklórne piesne v podaní Michaely Mikuľákovej, Jakuba Petrovského a ich kamarátov. Veľkým prekvapením bolo vystúpenie pani učiteľky Jozefíny Lazorovej so skupinou prvákov a maturantkou Michaelou Mikuľákovou, ktoré zožalo asi najväčší potlesk a záujem publika.

Celé podujatie moderovali študenti bilingválnej triedy tretieho ročníka Daniel Dzurovčin a Šimon Gladiš. Aj napriek tomu, že to bola pred študentmi a učiteľmi našej školy ich moderátorská premiéra, tejto úlohy sa zhostili výborne a dokázali strhnúť pozornosť svojím vystupovaním, vtipmi a komunikáciou s publikom.

Organizátori podujatia urobili priestor nie len pre umelcov, ktorí sa venujú hudbe, ale tiež výtvarníkom. Školský parlament už skôr tento školský rok zrealizoval podujatie Umelecké dni, ktorého podstatou bolo zviditeľniť študentov s výtvarným nadaním tak, že v priestoroch našej školy bola umiestnená predajná výstava ich diel: kresieb, malieb, fotografií, háčkovaných výrobkov, dizajnových tašiek, vencov, zápisníkov a podobne. Túto ideu teraz preniesli aj do juniálesu, kde bol v záhrade tiež vytvorený kútik s umeleckými dielami.

Študenti pre festival zabezpečili aj občerstvenie. Návštevníci podujatia si mohli pochutnať na domácej limonáde, čapovanej kofole a tiež na hot-dogoch. Zvyšné potraviny, ktoré sa na akcii nevyužili, boli posunuté na charitu, aby sa zamedzilo plytvaniu jedlom.

Školský parlament, ktorý túto akciu organizoval, na svojom instagrame uviedol: „Ako kresťania sme povolaní k radosti. Veríme, že aj táto akcia vám priniesla radosť, ktorú ste potom zaniesli všade tam, kam ste sa vrátili.“

Akciu podporili sponzori: Spolok svätého Vojtecha, Starbucks, Fries Garden, kníhkupectvo Artforum, Hinrichs a Bicykle SG.

Všetky fotky z juniálesu nájdete v galérii tu: https://photos.app.goo.gl/GgVaDcn6n4isYNUi7

Videozostrih z juniálesu nájdete tu: https://www.instagram.com/p/CfbCvneo0Eg/

Autor článku: Peter Haľko

Autor fotografií: Peter Haľko